Amgis SH260C-4.9-23
SH260C-4.9-23 picture photo
Mfg. Part Number
SH260C-4.9-23
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22.8UH 4.9A 36 MOHM TH
Datasheet Download
SH260C-4.9-23.pdf
Availability of SH260C-4.9-23
QUANTITY
SH260C-4.9-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH260C-4.9-23
Internal Part NumberEIS-SH260C-4.9-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSH260
PackagingTray
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance22.8µH
Tolerance±20%
Current Rating4.9A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)36 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.449" W (21.00mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.937" (23.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH260C-4.9-23
Related LinksSH260C, SH260C-4.9-23 Datasheet, Amgis Distributor
SH260C-4.9-23 Details Description
Related parts for SH260C-4.9-23
CAP FILM 0.015UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 2CH 5/32" datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
5+5 WAY M VERT 4.5 TAIL WOJS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf