Cornell Dubilier Electronics SH470M035ST
SH470M035ST picture photo
Mfg. Part Number
SH470M035ST
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
SH470M035ST.pdf
Availability of SH470M035ST
QUANTITY
SH470M035ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH470M035ST
Internal Part NumberEIS-SH470M035ST
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.95 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH470M035ST
Related LinksSH470, SH470M035ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH470M035ST Details Description
Related parts for SH470M035ST
IC ADC 12BIT 5MSPS 32LQFP datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250V .120A RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 20.5"L X 16.72"W datasheet.pdf
CBL 34POS 0.5MM JMPR TYPE A 8" datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf