Cornell Dubilier Electronics SH470M063ST
SH470M063ST picture photo
Mfg. Part Number
SH470M063ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SH470M063ST.pdf
Availability of SH470M063ST
QUANTITY
SH470M063ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH470M063ST
Internal Part NumberEIS-SH470M063ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSH
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.82 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH470M063ST
Related LinksSH470, SH470M063ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH470M063ST Details Description
Related parts for SH470M063ST
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A TO220FP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 24K 32HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
26 POS SHRNK DLTA RIB CBL ASSY 1 datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 4.2MM 12-24VDC datasheet.pdf
RES SMD 4.93K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf