Cornell Dubilier Electronics SH471M016ST
SH471M016ST picture photo
Mfg. Part Number
SH471M016ST
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SH471M016ST.pdf
Availability of SH471M016ST
QUANTITY
SH471M016ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH471M016ST
Internal Part NumberEIS-SH471M016ST
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current395mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH471M016ST
Related LinksSH471, SH471M016ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH471M016ST Details Description
Related parts for SH471M016ST
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C V-OUT 10-DFN datasheet.pdf
IC DAS 12-BIT MULTIRANGE 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 26POS datasheet.pdf