Cornell Dubilier Electronics SH471M035ST
SH471M035ST picture photo
Mfg. Part Number
SH471M035ST
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
SH471M035ST.pdf
Availability of SH471M035ST
QUANTITY
SH471M035ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH471M035ST
Internal Part NumberEIS-SH471M035ST
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH471M035ST
Related LinksSH471, SH471M035ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH471M035ST Details Description
Related parts for SH471M035ST
IC VOICE REC/PLAY 180SEC 28-DIP datasheet.pdf
CONN HDI RCPT 120POS 3ROW R/A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SCKT datasheet.pdf