Cornell Dubilier Electronics SH4R7M063ST
SH4R7M063ST picture photo
Mfg. Part Number
SH4R7M063ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SH4R7M063ST.pdf
Availability of SH4R7M063ST
QUANTITY
SH4R7M063ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH4R7M063ST
Internal Part NumberEIS-SH4R7M063ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSH
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)28.23 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH4R7M063ST
Related LinksSH4R7, SH4R7M063ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH4R7M063ST Details Description
Related parts for SH4R7M063ST
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER SHD 50POS TOP 1MM datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
PELTIER MS3,119,20,15,00,W8 datasheet.pdf
CCSFT5 ARRWHD CONN CLIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
1270 TB RIS CLA PAR A/T datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 25MA 20V datasheet.pdf