Cornell Dubilier Electronics SH4R7M200ST
SH4R7M200ST picture photo
Mfg. Part Number
SH4R7M200ST
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
SH4R7M200ST.pdf
Availability of SH4R7M200ST
QUANTITY
SH4R7M200ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH4R7M200ST
Internal Part NumberEIS-SH4R7M200ST
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)42.35 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH4R7M200ST
Related LinksSH4R7, SH4R7M200ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH4R7M200ST Details Description
Related parts for SH4R7M200ST
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SOD123FL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS 30AWG 180IN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 36 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE PANEL-MOUNT CONN PLUG .5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 700MA 450 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf