Amgis SH50F-0.85-680
SH50F-0.85-680 picture photo
Mfg. Part Number
SH50F-0.85-680
Brief Description
FIXED IND 680UH 850MA 1.25 OHM
Datasheet Download
SH50F-0.85-680.pdf
Availability of SH50F-0.85-680
QUANTITY
SH50F-0.85-680 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH50F-0.85-680
Internal Part NumberEIS-SH50F-0.85-680
Inductor Selection for LM2595
Standard Package200
SeriesSH50
PackagingTray
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.25 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.690" L x 0.670" W (17.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH50F-0.85-680
Related LinksSH50F-0, SH50F-0.85-680 Datasheet, Amgis Distributor
SH50F-0.85-680 Details Description
Related parts for SH50F-0.85-680
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO247AC datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
OSC VCO 760-860MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf