Amgis SH50S-0.9-330
SH50S-0.9-330 picture photo
Mfg. Part Number
SH50S-0.9-330
Brief Description
FIXED IND 330UH 900MA 740 MOHM
Datasheet Download
SH50S-0.9-330.pdf
Availability of SH50S-0.9-330
QUANTITY
SH50S-0.9-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH50S-0.9-330
Internal Part NumberEIS-SH50S-0.9-330
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
Inductor Selection for LM2595
Standard Package250
SeriesSH50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)740 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)0.451" (11.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH50S-0.9-330
Related LinksSH50S-, SH50S-0.9-330 Datasheet, Amgis Distributor
SH50S-0.9-330 Details Description
Related parts for SH50S-0.9-330
RES 4.3 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 42 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf