Amgis SH50T-1.4-176
SH50T-1.4-176 picture photo
Mfg. Part Number
SH50T-1.4-176
Brief Description
FIXED IND 176UH 1.4A 140 MOHM TH
Datasheet Download
SH50T-1.4-176.pdf
Availability of SH50T-1.4-176
QUANTITY
SH50T-1.4-176 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH50T-1.4-176
Internal Part NumberEIS-SH50T-1.4-176
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Selection for LM2594
Inductor Selection for LM2595
Standard Package200
Material - CorePowdered Iron
Inductance176µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.690" L x 0.670" W (17.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH50T-1.4-176
Related LinksSH50T-, SH50T-1.4-176 Datasheet, Amgis Distributor
SH50T-1.4-176 Details Description
Related parts for SH50T-1.4-176
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .187" .140"L datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN CAP FOR RJ45 PLUGS CIRCULAR datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
7+7 DIL MALE HORIZ F/LATCH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
OSC MEMS 19.6608MHZ CMOS SMD datasheet.pdf