XP Power SHP350PS12
SHP350PS12 picture photo
Mfg. Part Number
SHP350PS12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 350W
Datasheet Download
SHP350PS12.pdf
Availability of SHP350PS12
QUANTITY
SHP350PS12 Order Process
Ship out your order
Specifications of SHP350PS12
Internal Part NumberEIS-SHP350PS12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSHP Series TUV Certificate
SHP Series UL Certificate
SHP Series CB Report
Video FileSHP-MHP: 350 - 1000 Watts AC-DC Power
RoHS InformationSHP Series Declaration of Conformity
3D ModelSHP350PSxx.stpSHP350PSxx.igs
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSHP
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)26.5A
Power (Watts)350W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 3.60" W x 2.10" H (177.8mm x 91.4mm x 53.3mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max318W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SHP350PS12
Related LinksSHP35, SHP350PS12 Datasheet, XP Power Distributor
SHP350PS12 Details Description
Related parts for SHP350PS12
IC MCU 8BIT 60KB OTP 80QFP datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 52NS 85FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 100V KBU datasheet.pdf
CONN HEADER 2 POS R/A SMD 1.0MM datasheet.pdf
CONN TRIAX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf