Bel Fuse Inc. SI-60160-F
SI-60160-F picture photo
Mfg. Part Number
SI-60160-F
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks With Magnetics
Brief Description
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T
Datasheet Download
SI-60160-F.pdf
Availability of SI-60160-F
QUANTITY
SI-60160-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SI-60160-F
Internal Part NumberEIS-SI-60160-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBel - MagJack Integrated Connector Modules
PCN Design/SpecificationMultiple Connectors Labeling/Logo 10/Dec/2014
Material Chg 28/Nov/2014
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks With Magnetics
SeriesMagJack® ST SI-60000
PackagingTray
Connector TypeRJ45
Number of Ports1
Number of Rows1
Applications10/100 Base-T, AutoMDIX
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
Height Above Board0.550" (13.97mm)
LED ColorDoes Not Contain LED
Number of Cores per Jack4
ShieldingShielded
FeaturesBoard Lock
Tab DirectionDown
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Shield MaterialCopper Alloy
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI-60160-F
Related LinksSI-60, SI-60160-F Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SI-60160-F Details Description
Related parts for SI-60160-F
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 26POS STR GOL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 21A POWERFLAT datasheet.pdf
FAN GUARD LOUVERED 120MM BLACK datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 36POS datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEEL GROUNDER ASSY ECONOMY W/RES datasheet.pdf
CARTRIDGE D 20A datasheet.pdf