| Internal Part Number | EIS-SI-B8R08228001 | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 144 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | LT-E284A | |
| Packaging | Tray | |
| Type | LED Module | |
| Color | White, Cool | |
| CCT (K) | 5000K 3-Step MacAdam Ellipse | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Linear Light Strip | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 1190 lm (Typ) | |
| Current - Test | 700mA | |
| Temperature - Test | 45°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 12.1V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 141 lm/W | |
| Current - Max | 750mA | |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | |
| Viewing Angle | 115° | |
| Features | With Connector | |
| Size / Dimension | 280.00mm L x 40.00mm W | |
| Height | 5.60mm | |