| Internal Part Number | EIS-SI-B8T11125001 | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 60 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | LAM-SQ30B | |
| Packaging | Box | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Rectangle | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 1440 lm (Typ) | |
| Current - Test | 700mA | |
| Temperature - Test | 35°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 15.3V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 134 lm/W | |
| Current - Max | 900mA | |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | |
| Viewing Angle | 145° | |
| Features | With Connector | |
| Size / Dimension | 259.00mm L x 250.00mm W | |
| Height | 6.70mm | |