| Internal Part Number | EIS-SI-B8U171560WW | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Featured Product | M-Series Linear Platform Modules | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | LT-M562C | |
| Packaging | Tray | |
| Type | LED Module | |
| Color | White, Warm | |
| CCT (K) | 3500K 3-Step MacAdam Ellipse | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Linear Light Strip | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 2390 lm (Typ) | |
| Current - Test | 700mA | |
| Temperature - Test | 50°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 24V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 142 lm/W | |
| Current - Max | 900mA | |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | |
| Viewing Angle | 115° | |
| Features | With Connector | |
| Size / Dimension | 560.00mm L x 18.00mm W | |
| Height | 5.80mm | |