Silicon Labs SI1003-C-GM
SI1003-C-GM picture photo
Mfg. Part Number
SI1003-C-GM
Brief Description
IC TXRX MCU + EZRADIOPRO
Datasheet Download
SI1003-C-GM.pdf
Availability of SI1003-C-GM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI1003-C-GM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI1003-C-GM
Internal Part NumberEIS-SI1003-C-GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Obsolescence/ EOLEOL-1403261 26/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationFSK, GFSK, OOK
Frequency240MHz ~ 960MHz
Data Rate (Max)256kbps
Power - Output13dBm
Sensitivity-121dBm
Memory Size32kB Flash, 4.35kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO22
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving18.5mA
Current - Transmitting85mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case42-WFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI1003-C-GM
Related LinksSI100, SI1003-C-GM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI1003-C-GM Details Description
Related parts for SI1003-C-GM
RES ARRAY 9 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FOIL METALLIC COPPER TRF 8"X15' datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf