Silicon Labs SI1003-E-GM2
SI1003-E-GM2 picture photo
Mfg. Part Number
SI1003-E-GM2
Brief Description
32KB 4KB RAM 13DB XCVR 42LGA
Datasheet Download
SI1003-E-GM2.pdf
Availability of SI1003-E-GM2
QUANTITY
SI1003-E-GM2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI1003-E-GM2
Internal Part NumberEIS-SI1003-E-GM2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Part NumberPCN-1303251 25/Mar/2013
Series-
PackagingTray
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationFSK, GFSK, OOK
Frequency240MHz ~ 960MHz
Data Rate (Max)256kbps
Power - Output13dBm
Sensitivity-121dBm
Memory Size32kB Flash, 4.35kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO22
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving18.5mA
Current - Transmitting85mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case42-VFLGA Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI1003-E-GM2
Related LinksSI1003, SI1003-E-GM2 Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI1003-E-GM2 Details Description
Related parts for SI1003-E-GM2
DIP CABLE - HDM10H/AE10G/X datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/REF 24-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf