Silicon Labs SI1026-A-GM
SI1026-A-GM picture photo
Mfg. Part Number
SI1026-A-GM
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC MCU 32KB 8KB RAM 85LGA
Datasheet Download
SI1026-A-GM.pdf
Availability of SI1026-A-GM
QUANTITY
SI1026-A-GM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI1026-A-GM
Internal Part NumberEIS-SI1026-A-GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
PCN Obsolescence/ EOLRCN-1410081 08/Oct/2014
Standard Package43
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTray
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationFSK, GFSK, OOK
Frequency240MHz ~ 960MHz
Data Rate (Max)256kbps
Power - Output13dBm
Sensitivity-121dBm
Memory Size32kB Flash, 8kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO53
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.8 V
Current - Receiving18.5mA
Current - Transmitting85mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case85-VFLGA Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI1026-A-GM
Related LinksSI102, SI1026-A-GM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI1026-A-GM Details Description
Related parts for SI1026-A-GM
CONN HOUSING 6POS .100 DUAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SGNL COND 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 200 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 580MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
PC99AL RELAY 87.9X39.1X0.1MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 2008 datasheet.pdf