Silicon Labs SI1064-A-GMR
SI1064-A-GMR picture photo
Mfg. Part Number
SI1064-A-GMR
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC TXRX MCU 64KB 4KB RAM 36QFN
Datasheet Download
SI1064-A-GMR.pdf
Availability of SI1064-A-GMR
QUANTITY
SI1064-A-GMR Order Process
Ship out your order
Specifications of SI1064-A-GMR
Internal Part NumberEIS-SI1064-A-GMR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSi106x/108x Layout Design Guide
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSilicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
Internet of Things
Standard Package2,500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
Modulation4GFSK, GFSK, OOK
Frequency142MHz ~ 1.05GHz
Data Rate (Max)500kbps
Power - Output13dBm
Sensitivity-116dBm
Memory Size64kB Flash 4kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO11
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving13mA
Current - Transmitting18mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case36-WFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI1064-A-GMR
Related LinksSI1064, SI1064-A-GMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI1064-A-GMR Details Description
Related parts for SI1064-A-GMR
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER CPU MN101CF77GXN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN F PLUG STR 75 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf