Vishay/Siliconix SI4200DY-T1-GE3
SI4200DY-T1-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SI4200DY-T1-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 25V 8A 8SOIC
Datasheet Download
SI4200DY-T1-GE3.pdf
Availability of SI4200DY-T1-GE3
QUANTITY
SI4200DY-T1-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4200DY-T1-GE3
Internal Part NumberEIS-SI4200DY-T1-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8A
Rds On (Max) @ Id, Vgs25 mOhm @ 7.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds415pF @ 13V
Power - Max2.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4200DY-T1-GE3
Related LinksSI4200D, SI4200DY-T1-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI4200DY-T1-GE3 Details Description
Related parts for SI4200DY-T1-GE3
JUMPER-H1500TR/A3048G/H1500TR 6" datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ 6SON datasheet.pdf
17P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN FOR CS1615 datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.9 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf