Silicon Labs SI4721-B20-GM
SI4721-B20-GM picture photo
Mfg. Part Number
SI4721-B20-GM
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC TXRX FM RADIO RDS/RBDS 20UQFN
Datasheet Download
SI4721-B20-GM.pdf
Availability of SI4721-B20-GM
QUANTITY
SI4721-B20-GM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4721-B20-GM
Internal Part NumberEIS-SI4721-B20-GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package490
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTray
TypeTxRx Only
RF Family/Standard-
Protocol-
Modulation-
Frequency76MHz ~ 108MHz
Data Rate (Max)-
Power - Output-
Sensitivity-100dBm
Memory Size-
Serial InterfacesSPI
GPIO3
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Current - Receiving19.2mA
Current - Transmitting18.8mA
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Package / Case20-UFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4721-B20-GM
Related LinksSI4721, SI4721-B20-GM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI4721-B20-GM Details Description
Related parts for SI4721-B20-GM
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
POTTING COMPOUND CLEAR 50ML datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SO datasheet.pdf
HIGH SIDE PROTECTION CONTROL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
FPA/C 1771-IAN/IBN 1.5M datasheet.pdf
IC ENERGY METER MULTIFUN 40LFCSP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 80A 240VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf