Silicon Labs SI4734-D60-GU
SI4734-D60-GU picture photo
Mfg. Part Number
SI4734-D60-GU
Brief Description
IC RAD RX AM/FM/SW/LW/AUX 24SSOP
Datasheet Download
SI4734-D60-GU.pdf
Availability of SI4734-D60-GU
QUANTITY
SI4734-D60-GU Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4734-D60-GU
Internal Part NumberEIS-SI4734-D60-GU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package56
Series-
PackagingTray
Frequency153kHz ~ 279kHz, 520kHz ~ 1.71MHz, 2.3MHz ~ 26.1MHz, 64MHz ~ 108MHz
Sensitivity-
Data Rate (Max)-
Modulation or ProtocolAM, FM, SW-LW
ApplicationsGeneral Purpose
Current - Receiving18.5mA
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
FeaturesRSSI Equipped
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package24-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4734-D60-GU
Related LinksSI4734, SI4734-D60-GU Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI4734-D60-GU Details Description
Related parts for SI4734-D60-GU
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
SWITCH MINI 6A SPST HINGE.250"QC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
SENSOR 15PSIA MV DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf