Silicon Labs SI4735-B20-GMR
SI4735-B20-GMR picture photo
Mfg. Part Number
SI4735-B20-GMR
Brief Description
IC RX AM/FM/SW/LW RAD RDS 20UQFN
Datasheet Download
SI4735-B20-GMR.pdf
Availability of SI4735-B20-GMR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI4735-B20-GMR Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4735-B20-GMR
Internal Part NumberEIS-SI4735-B20-GMR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLPCN-1105171 17/May/2011
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency153kHz ~ 279kHz, 520kHz ~ 1.71MHz, 2.3MHz ~ 21.85MHz, 64MHz ~ 108MHz
Sensitivity-
Data Rate (Max)-
Modulation or ProtocolAM, FM, LW-SW, WB
ApplicationsGeneral Purpose
Current - Receiving19.9mA
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
FeaturesRSSI Equipped
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case20-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4735-B20-GMR
Related LinksSI4735-, SI4735-B20-GMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI4735-B20-GMR Details Description
Related parts for SI4735-B20-GMR
FIXED IND 100UH 60MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT .1A ROLL LEVER datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1927BGA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
TABLE GUARD ENT datasheet.pdf
26500 61C 61#20 SKT RECP datasheet.pdf
560UF 400V 35X50MM 85C 15000H datasheet.pdf