Silicon Labs SI4736-C40-GUR
SI4736-C40-GUR picture photo
Mfg. Part Number
SI4736-C40-GUR
Brief Description
IC RX AM/FM/WB RADIO 24SSOP
Datasheet Download
SI4736-C40-GUR.pdf
Availability of SI4736-C40-GUR
QUANTITY
SI4736-C40-GUR Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4736-C40-GUR
Internal Part NumberEIS-SI4736-C40-GUR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency520kHz ~ 1.71MHz, 64MHz ~ 108MHz, 162.4MHz ~ 162.55MHz
Sensitivity-
Data Rate (Max)-
Modulation or ProtocolAM, FM, WB
ApplicationsGeneral Purpose
Current - Receiving19.9mA
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
FeaturesRSSI Equipped
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package24-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4736-C40-GUR
Related LinksSI4736-, SI4736-C40-GUR Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI4736-C40-GUR Details Description
Related parts for SI4736-C40-GUR
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 14W datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET DBL 33POS datasheet.pdf
ADAPTER & FERRULE RT/ANG datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 40MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 24SMT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
METER CARRYING CASE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf