Silicon Labs SI4768-A20-GMR
SI4768-A20-GMR picture photo
Mfg. Part Number
SI4768-A20-GMR
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN
Datasheet Download
SI4768-A20-GMR.pdf
Availability of SI4768-A20-GMR
QUANTITY
SI4768-A20-GMR Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4768-A20-GMR
Internal Part NumberEIS-SI4768-A20-GMR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginPCN-1505111 11/May/2015
Standard Package2,500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency520kHz ~ 1.71MHz, 64MHz ~ 108MHz
Sensitivity-
Data Rate (Max)-
Modulation or ProtocolAM, FM, RDS
ApplicationsAutomotive Audio
Current - Receiving130mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Features-
Voltage - Supply1.5 V ~ 5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4768-A20-GMR
Related LinksSI4768-, SI4768-A20-GMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI4768-A20-GMR Details Description
Related parts for SI4768-A20-GMR
CONN TERM MALE 8AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 400A DO200AA datasheet.pdf
IC CLK GEN HS LVPECL/ECL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 14MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.77A DFN1006-3 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SMT 5.5MM datasheet.pdf