Silicon Labs SI4777-A20-GMR
SI4777-A20-GMR picture photo
Mfg. Part Number
SI4777-A20-GMR
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
IC RCVR AM/FM CE HD-RADIO TUNER
Datasheet Download
SI4777-A20-GMR.pdf
Availability of SI4777-A20-GMR
QUANTITY
SI4777-A20-GMR Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4777-A20-GMR
Internal Part NumberEIS-SI4777-A20-GMR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSi477x Pro-Audio, High-Performance AM/FM Receiver and HD Radio Tuner
Standard Package2,500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency520kHz ~ 1.71MHz, 64MHz ~ 108MHz
Sensitivity-
Data Rate (Max)-
Modulation or ProtocolAM, FM
ApplicationsGeneral Purpose
Current - Receiving140mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
FeaturesRSSI Equipped
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-QFN Exposed Pad (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4777-A20-GMR
Related LinksSI4777-, SI4777-A20-GMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI4777-A20-GMR Details Description
Related parts for SI4777-A20-GMR
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP ARRAY 1500PF 100V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf