Vishay/Siliconix SI4909DY-T1-GE3
SI4909DY-T1-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SI4909DY-T1-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2P-CH 40V 8A 8SO
Datasheet Download
SI4909DY-T1-GE3.pdf
Availability of SI4909DY-T1-GE3
QUANTITY
SI4909DY-T1-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4909DY-T1-GE3
Internal Part NumberEIS-SI4909DY-T1-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 P-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8A
Rds On (Max) @ Id, Vgs27 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs63nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2000pF @ 20V
Power - Max3.2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4909DY-T1-GE3
Related LinksSI4909D, SI4909DY-T1-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI4909DY-T1-GE3 Details Description
Related parts for SI4909DY-T1-GE3
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN SMP JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 NYLON 11MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 63V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf