Silicon Labs SI7021-A10-GM
SI7021-A10-GM picture photo
Mfg. Part Number
SI7021-A10-GM
Brief Description
IC TEMP SENSOR RH 2% 6DFN
Datasheet Download
SI7021-A10-GM.pdf
Availability of SI7021-A10-GM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI7021-A10-GM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI7021-A10-GM
Internal Part NumberEIS-SI7021-A10-GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSi70xx Designer Guide
Featured ProductInternet of Things
PCN Obsolescence/ EOLRCN-1411261 26/Nov/2014
PCN Design/SpecificationPB-1506261 26/Jun/2015
Humidity Sensor Update 15/Sep/2015
PCN Assembly/OriginPCN-1411211 21/Nov/2014
PCN-1501261 26/Jan/2015
Standard Package75
Sensor TypeHumidity, Temperature
Humidity Range0 ~ 100% RH
Output TypeI²C
Output12b
Accuracy±2% RH
Response Time18S
Sensitivity-
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI7021-A10-GM
Related LinksSI7021, SI7021-A10-GM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI7021-A10-GM Details Description
Related parts for SI7021-A10-GM
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS232 5V 14-DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 6.8K OHM 24SSOP datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG BLK/GRN 4.0-5.2 datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 3A SYNC 36QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BLT 5.08/10/180F SN OR datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf