Vishay/Siliconix SI7900AEDN-T1-GE3
SI7900AEDN-T1-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SI7900AEDN-T1-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 20V 6A PPAK 1212-8
Datasheet Download
SI7900AEDN-T1-GE3.pdf
Availability of SI7900AEDN-T1-GE3
QUANTITY
SI7900AEDN-T1-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI7900AEDN-T1-GE3
Internal Part NumberEIS-SI7900AEDN-T1-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Dual) Common Drain
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs26 mOhm @ 8.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs16nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max1.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowerPAK® 1212-8 Dual
Supplier Device PackagePowerPAK® 1212-8 Dual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI7900AEDN-T1-GE3
Related LinksSI7900AE, SI7900AEDN-T1-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI7900AEDN-T1-GE3 Details Description
Related parts for SI7900AEDN-T1-GE3
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 19A 8SOIC datasheet.pdf
CONN BTB PLUG 90POS DL VERT SMD datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 700 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HSG 2POS CRIMP datasheet.pdf
IC CTLR DUAL PHASE VFQFPN datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf