Vishay/Siliconix SI91871DMP-25-E3
SI91871DMP-25-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SI91871DMP-25-E3
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A MLP33-5
Datasheet Download
SI91871DMP-25-E3.pdf
Availability of SI91871DMP-25-E3
QUANTITY
SI91871DMP-25-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI91871DMP-25-E3
Internal Part NumberEIS-SI91871DMP-25-E3
PCN Obsolescence/ EOLPCN- SIL0752014 Rev0 20/Jun/2014
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowerPAK® MLP33-5
Supplier Device PackagePowerPAK® MLP33-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI91871DMP-25-E3
Related LinksSI91871D, SI91871DMP-25-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI91871DMP-25-E3 Details Description
Related parts for SI91871DMP-25-E3
RES SMD 28 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 84PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 374K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8-48" CLEAR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf