Infineon Technologies SIDC30D120F6
SIDC30D120F6 picture photo
Mfg. Part Number
SIDC30D120F6
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 35A WAFER
Datasheet Download
SIDC30D120F6.pdf
Availability of SIDC30D120F6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIDC30D120F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIDC30D120F6
Internal Part NumberEIS-SIDC30D120F6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)35A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.1V @ 35A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr27µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseWafer
Supplier Device PackageSawn on foil
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIDC30D120F6
Related LinksSIDC30, SIDC30D120F6 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SIDC30D120F6 Details Description
Related parts for SIDC30D120F6
TOOL HAND CRIMP ZH 28-32AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS .050" SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
HAN C MALE CONTACT 4MM (90-POIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.8A 22.4 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0024UF RADIAL datasheet.pdf