Infineon Technologies SIDC30D120F6
SIDC30D120F6 picture photo
Mfg. Part Number
SIDC30D120F6
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 35A WAFER
Datasheet Download
SIDC30D120F6.pdf
Availability of SIDC30D120F6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIDC30D120F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIDC30D120F6
Internal Part NumberEIS-SIDC30D120F6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)35A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.1V @ 35A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr27µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseWafer
Supplier Device PackageSawn on foil
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIDC30D120F6
Related LinksSIDC30, SIDC30D120F6 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SIDC30D120F6 Details Description
Related parts for SIDC30D120F6
RES SMD 2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR L6591 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SOCKET datasheet.pdf
CONN SEC II 25 POS 100 C/L RA datasheet.pdf
CARD GUIDE VERT 4.5X0.076" BLK datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTION CARD CLOCK/TIMER LPAXCK00 datasheet.pdf
RES SMD 67.3 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATER FOR PES50 SOLDERING IRON datasheet.pdf
RES 196 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
68UF 25V 5X11 datasheet.pdf