Vishay/Siliconix SIHB12N50C-E3
SIHB12N50C-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIHB12N50C-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 12A D2PAK
Datasheet Download
SIHB12N50C-E3.pdf
Availability of SIHB12N50C-E3
QUANTITY
SIHB12N50C-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIHB12N50C-E3
Internal Part NumberEIS-SIHB12N50C-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-073-2014-Rev-0 13/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs555 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1375pF @ 25V
Power - Max208W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK (TO-263)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIHB12N50C-E3
Related LinksSIHB12, SIHB12N50C-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIHB12N50C-E3 Details Description
Related parts for SIHB12N50C-E3
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 23POS datasheet.pdf
FILTER LINE 4.4MH 1.3A VERTICAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WH .5 X 1.44" datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf