Vishay/Siliconix SIHB23N60E-GE3
SIHB23N60E-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SIHB23N60E-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 23A D2PAK
Datasheet Download
SIHB23N60E-GE3.pdf
Availability of SIHB23N60E-GE3
QUANTITY
SIHB23N60E-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIHB23N60E-GE3
Internal Part NumberEIS-SIHB23N60E-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-079-2014-Rev-0 26/Sep/2014
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C23A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs158 mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs95nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2418pF @ 100V
Power - Max227W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK (TO-263)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIHB23N60E-GE3
Related LinksSIHB23N, SIHB23N60E-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIHB23N60E-GE3 Details Description
Related parts for SIHB23N60E-GE3
IC RF POWER DETECTOR 4-UCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.4MM PITCH datasheet.pdf
SIDACTOR UNI 18V 50A DO214 datasheet.pdf