Vishay/Siliconix SIHG24N65E-E3
SIHG24N65E-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIHG24N65E-E3
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 24A TO247AC
Datasheet Download
SIHG24N65E-E3.pdf
Availability of SIHG24N65E-E3
QUANTITY
SIHG24N65E-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIHG24N65E-E3
Internal Part NumberEIS-SIHG24N65E-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-079-2014-Rev-0 26/Sep/2014
Standard Package500
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C24A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs145 mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs122nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2740pF @ 100V
Power - Max250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIHG24N65E-E3
Related LinksSIHG24, SIHG24N65E-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIHG24N65E-E3 Details Description
Related parts for SIHG24N65E-E3
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
11+11 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CABLE MARKER WSM 10 S 200/PK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 47POS INLINE SCKT datasheet.pdf
ATTENUATOR 60DB 18GHZ SMA datasheet.pdf