Vishay/Siliconix SIHG33N60E-GE3
SIHG33N60E-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SIHG33N60E-GE3
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 33A TO-247AC
Datasheet Download
SIHG33N60E-GE3.pdf
Availability of SIHG33N60E-GE3
QUANTITY
SIHG33N60E-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIHG33N60E-GE3
Internal Part NumberEIS-SIHG33N60E-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage MOSFET E Series and PFC Device Selection
PCN Assembly/OriginSIL-079-2014-Rev-0 26/Sep/2014
Standard Package500
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C33A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs99 mOhm @ 16.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3508pF @ 100V
Power - Max278W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIHG33N60E-GE3
Related LinksSIHG33N, SIHG33N60E-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIHG33N60E-GE3 Details Description
Related parts for SIHG33N60E-GE3
RES 11K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU ARM7 62KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 40POS 15AU datasheet.pdf
IC 20BIT BUS INT D LATCH 56-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.75A TO220-3 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 355MA 800 MOHM datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf