Vishay/Siliconix SIHP16N50C-E3
SIHP16N50C-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIHP16N50C-E3
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 16A TO-220AB
Datasheet Download
SIHP16N50C-E3.pdf
Availability of SIHP16N50C-E3
QUANTITY
SIHP16N50C-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIHP16N50C-E3
Internal Part NumberEIS-SIHP16N50C-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-073-2014-Rev-0 13/Jun/2014
Standard Package1,000
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs68nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1900pF @ 25V
Power - Max250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIHP16N50C-E3
Related LinksSIHP16, SIHP16N50C-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIHP16N50C-E3 Details Description
Related parts for SIHP16N50C-E3
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC PROM IN SYST PRG 3.3V 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 11POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 165CABGA datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH QUADRANT datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
LED DRIVER PS 125W datasheet.pdf