Vishay/Siliconix SIHP24N65E-E3
SIHP24N65E-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIHP24N65E-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 24A TO220AB
Datasheet Download
SIHP24N65E-E3.pdf
Availability of SIHP24N65E-E3
QUANTITY
SIHP24N65E-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIHP24N65E-E3
Internal Part NumberEIS-SIHP24N65E-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-079-2014-Rev-0 26/Sep/2014
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C24A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs145 mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs122nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2740pF @ 100V
Power - Max250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIHP24N65E-E3
Related LinksSIHP24, SIHP24N65E-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIHP24N65E-E3 Details Description
Related parts for SIHP24N65E-E3
JUMPER-H1503TR/A3049W/X 10" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR NON-INVERT SC705 datasheet.pdf
RES 332 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
MODEM CELLULAR QUAD GPRS HSPA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf