Vishay/Siliconix SIHP25N40D-E3
SIHP25N40D-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIHP25N40D-E3
Brief Description
MOSFET N-CH 400V 25A TO-220AB
Datasheet Download
SIHP25N40D-E3.pdf
Availability of SIHP25N40D-E3
QUANTITY
SIHP25N40D-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIHP25N40D-E3
Internal Part NumberEIS-SIHP25N40D-E3
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)400V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C25A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs170 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs88nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1707pF @ 100V
Power - Max278W