Vishay/Siliconix SIHP25N40D-E3
SIHP25N40D-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIHP25N40D-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 400V 25A TO-220AB
Datasheet Download
SIHP25N40D-E3.pdf
Availability of SIHP25N40D-E3
QUANTITY
SIHP25N40D-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIHP25N40D-E3
Internal Part NumberEIS-SIHP25N40D-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)400V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C25A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs170 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs88nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1707pF @ 100V
Power - Max278W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIHP25N40D-E3
Related LinksSIHP25, SIHP25N40D-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIHP25N40D-E3 Details Description
Related parts for SIHP25N40D-E3
OSC 5.0V PROG CMOS STBY 100PPM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .032-.046" .145" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 16A .75-5.5V OUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 185MA 2.8 OHM datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf