Artesyn Embedded Technologies SIL20C-12SADJ-VJ
SIL20C-12SADJ-VJ picture photo
Mfg. Part Number
SIL20C-12SADJ-VJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 12VIN 20A ADJOUT 100W
Datasheet Download
SIL20C-12SADJ-VJ.pdf
Availability of SIL20C-12SADJ-VJ
QUANTITY
SIL20C-12SADJ-VJ Order Process
Ship out your order
Specifications of SIL20C-12SADJ-VJ
Internal Part NumberEIS-SIL20C-12SADJ-VJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsSIL(15,20)C Series Top
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package70
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIL20C
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.2V
Voltage - Input (Max)13.8V
Voltage - Output 10.9 ~ 5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension1.20" L x 0.45" W x 1.10" H (30.5mm x 11.4mm x 27.9mm)
Operating Temperature0°C ~ 80°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIL20C-12SADJ-VJ
Related LinksSIL20C-1, SIL20C-12SADJ-VJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
SIL20C-12SADJ-VJ Details Description
Related parts for SIL20C-12SADJ-VJ
Crystal 5.0688MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf