Artesyn Embedded Technologies SIL25C-12SNEG-VJ
SIL25C-12SNEG-VJ picture photo
Mfg. Part Number
SIL25C-12SNEG-VJ
Brief Description
DC/DC CONVERTER -5.05V 125W
Datasheet Download
SIL25C-12SNEG-VJ.pdf
Availability of SIL25C-12SNEG-VJ
QUANTITY
SIL25C-12SNEG-VJ Order Process
Ship out your order
Specifications of SIL25C-12SNEG-VJ
Internal Part NumberEIS-SIL25C-12SNEG-VJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIL25C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.2V
Voltage - Input (Max)13.8V
Voltage - Output 1-5.05V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-SIP Module (22 Leads)
Size / Dimension2.40" L x 0.52" W x 1.25" H (61.0mm x 13.2mm x 31.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIL25C-12SNEG-VJ
Related LinksSIL25C-1, SIL25C-12SNEG-VJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
SIL25C-12SNEG-VJ Details Description
Related parts for SIL25C-12SNEG-VJ
IND DELAY LINE 100PS 1 OHM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC50S/AE50G/CKC50S datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG BNC 50OHM datasheet.pdf
IC ADC 16BIT I2C 833SPS 12-DFN datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG TAB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.74K OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 120K OHM 14SOIC datasheet.pdf