FFF SIP050-1X27-160BLF
SIP050-1X27-160BLF picture photo
Mfg. Part Number
SIP050-1X27-160BLF
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 27POS GOLD
Datasheet Download
SIP050-1X27-160BLF.pdf
Availability of SIP050-1X27-160BLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIP050-1X27-160BLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP050-1X27-160BLF
Internal Part NumberEIS-SIP050-1X27-160BLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices/Sockets 04/Dec/2008
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesSIP050-1x
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)27 (1 x 27)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.095" (2.41mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP050-1X27-160BLF
Related LinksSIP050-1X, SIP050-1X27-160BLF Datasheet, FFF Distributor
SIP050-1X27-160BLF Details Description
Related parts for SIP050-1X27-160BLF
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25.3VC SMA datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf