Sullins Connector Solutions SIP110-PPEC-D08-SK-BK
SIP110-PPEC-D08-SK-BK picture photo
Mfg. Part Number
SIP110-PPEC-D08-SK-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN PLUG IDC .100" 16POS
Datasheet Download
SIP110-PPEC-D08-SK-BK.pdf
Availability of SIP110-PPEC-D08-SK-BK
QUANTITY
SIP110-PPEC-D08-SK-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP110-PPEC-D08-SK-BK
Internal Part NumberEIS-SIP110-PPEC-D08-SK-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Series-
PackagingBulk
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions16
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Cable TerminationIDC
Wire Gauge28 AWG
FeaturesCover
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP110-PPEC-D08-SK-BK
Related LinksSIP110-PPE, SIP110-PPEC-D08-SK-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SIP110-PPEC-D08-SK-BK Details Description
Related parts for SIP110-PPEC-D08-SK-BK
NEON IND LIGHT 125V RED QC datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 60POS .156 datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf