FFF SIP1X16-014BLF
SIP1X16-014BLF picture photo
Mfg. Part Number
SIP1X16-014BLF
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 16POS TIN
Datasheet Download
SIP1X16-014BLF.pdf
Availability of SIP1X16-014BLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIP1X16-014BLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP1X16-014BLF
Internal Part NumberEIS-SIP1X16-014BLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices/Sockets 04/Dec/2008
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesSIP1x
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)16 (1 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating150µin (3.81µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP1X16-014BLF
Related LinksSIP1X16, SIP1X16-014BLF Datasheet, FFF Distributor
SIP1X16-014BLF Details Description
Related parts for SIP1X16-014BLF
IC PROGRAM 3.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PATCHCORD SOCKET-BANA PLUG RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 40SGL 1.57MM datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 6SOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf