FFF SIP1X16-041BLF
SIP1X16-041BLF picture photo
Mfg. Part Number
SIP1X16-041BLF
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 16POS GOLD
Datasheet Download
SIP1X16-041BLF.pdf
Availability of SIP1X16-041BLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIP1X16-041BLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP1X16-041BLF
Internal Part NumberEIS-SIP1X16-041BLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices/Sockets 04/Dec/2008
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesSIP1x
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)16 (1 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP1X16-041BLF
Related LinksSIP1X16, SIP1X16-041BLF Datasheet, FFF Distributor
SIP1X16-041BLF Details Description
Related parts for SIP1X16-041BLF
CAP CER 8200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
INSERT STRIPS TERM STRIP MARKER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LP5900TL-3.3 datasheet.pdf
PDT SUREPUNCH PRO datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ EIA 0603 datasheet.pdf