Vishay/Siliconix SIP21106DVP-12-E3
SIP21106DVP-12-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIP21106DVP-12-E3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A TSC75-6
Datasheet Download
SIP21106DVP-12-E3.pdf
Availability of SIP21106DVP-12-E3
QUANTITY
SIP21106DVP-12-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP21106DVP-12-E3
Internal Part NumberEIS-SIP21106DVP-12-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)170mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowerPAK® TSC-75-6
Supplier Device PackagePowerPAK® TSC75-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP21106DVP-12-E3
Related LinksSIP21106, SIP21106DVP-12-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIP21106DVP-12-E3 Details Description
Related parts for SIP21106DVP-12-E3
TERM BLOCK PCB 5.08MM 11POS BK datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 25 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
COMPRESS STRUT 3300,4300,8300SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SIBODTM AX 250A - 120V STD IH datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf