Vishay/Siliconix SIP21107DR-12-E3
SIP21107DR-12-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIP21107DR-12-E3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
SIP21107DR-12-E3.pdf
Availability of SIP21107DR-12-E3
QUANTITY
SIP21107DR-12-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP21107DR-12-E3
Internal Part NumberEIS-SIP21107DR-12-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)170mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP21107DR-12-E3
Related LinksSIP21107, SIP21107DR-12-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIP21107DR-12-E3 Details Description
Related parts for SIP21107DR-12-E3
IC ADC 12BIT DIF 555KSPS SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 180MA 4.35 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
VARIOFACE SENSOR MOD 8 P-N-P datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 9A MICROFET 1.6 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf