Vishay/Siliconix SIP21107DR-28-E3
SIP21107DR-28-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIP21107DR-28-E3
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
SIP21107DR-28-E3.pdf
Availability of SIP21107DR-28-E3
QUANTITY
SIP21107DR-28-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP21107DR-28-E3
Internal Part NumberEIS-SIP21107DR-28-E3
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)170mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP21107DR-28-E3
Related LinksSIP21107, SIP21107DR-28-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIP21107DR-28-E3 Details Description
Related parts for SIP21107DR-28-E3
FIXED IND 1.8UH 410MA 610 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 18-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 3A VFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf