SiTIME SIT1602AC-13-33E-12.000000G
SIT1602AC-13-33E-12.000000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AC-13-33E-12.000000G
Brief Description
OSC MEMS 12.000MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AC-13-33E-12.000000G.pdf
Availability of SIT1602AC-13-33E-12.000000G
QUANTITY
SIT1602AC-13-33E-12.000000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AC-13-33E-12.000000G
Internal Part NumberEIS-SIT1602AC-13-33E-12.000000G
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AC-13-33E-12.000000G
Related LinksSIT1602AC-13-, SIT1602AC-13-33E-12.000000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AC-13-33E-12.000000G Details Description
Related parts for SIT1602AC-13-33E-12.000000G
IC FPGA 512 I/O 680FBGA datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.64"L X 1.52"W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 40POS datasheet.pdf
LS6 LABEL VINYL 2.00 W X 6.50 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf